Zaoszczędzone pieniądze z wkładu własnego warto zainwestować

pieniądze które rosną na lokacie, zainwestowane dzięki MdMDzięki dopłatom z programu Mieszkanie dla Młodych można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto pomyśleć o ich mądrym zainwestowaniu w pewny instrument finansowy. Takim bez wątpienia są lokaty bankowe.

Dlaczego warto wybrać lokatę jako formę inwestycji pieniędzy? Mimo że nie przynoszą one ogromnego zysku, są bezpiecznym miejscem do pomnażania swoich oszczędności. Niezależnie od tego, czy już zgromadziliśmy środki na wkład własny, których z powodu dofinansowania nie musimy pożytkować, czy też dopiero będziemy te oszczędności systematycznie gromadzić, od samego początku myśląc o udziale w programie MdM.

Lokata to produkt, na którym bardzo mało się ryzykuje. Zarazem najczęściej zyskujemy dopiero wtedy, gdy skończy się czas jej trwania. Tutaj warto wiedzieć, że im lokata jest bardziej długoterminowa, tym jej oprocentowanie będzie wyższe. Przy czym najbardziej to odczujemy wpłacając na kilkuletnią lokatę spore sumy. Wtedy też, gdy dobrze wybierzemy bank, będziemy mogli negocjować wysokość oprocentowania.

Kilka lokat – większy zysk?

Dysponując kilkudziesięcioma tysiącami złotych, warto sprawdzić, oprócz lokat długoterminowych, także krótkoterminowe, dywersyfikując w ten sposób źródła zarobku. Ma to też kilka innych zalet. Z kilkumiesięcznej lokaty można wypłacić środki na wakacje czy jakiś bieżący cel bez utraty zysku.

Poza tym, po pewnym czasie łatwo przetransferować środki z jednej lokaty na drugą, z korzystniejszym oprocentowaniem. Część zaoszczędzonych pieniędzy dzięki dopłacie do wkładu własnego można wtedy w bezpieczny sposób inwestować. Jak najlepiej zmieniać lokaty? Najprościej sprawdzić ranking lokat – extralokaty.pl, gdzie łatwo i szybko porównamy najlepsze oferty lokat kwartalnych, półrocznych, krótko- i długoterminowych.

Przy wyborze lokat ważna jest możliwość manewru, którą dostajemy decydując się na różne rodzaje tego produktu takie, jak terminową, progresywną (z możliwością dopłaty środków), dynamiczną (z której wypłacimy oszczędności bez utraty zysku) czy jednodniową a nawet nocną. Tutaj jednak trzeba poznać, nieskomplikowane, zasady, na których one funkcjonują.

Na co zwracać uwagę?

Mimo że chcąc zarabiać na lokacie wystarczy ją założyć i przelać pieniądze, należy pamiętać o raptem kilku ważnych czynnikach wpływających na zwrot zainwestowanych środków. Po pierwsze, oprocentowanie lokat może być zmienne, zależąc wtedy od poziomu stóp procentowych lub stałe, które opłacą się, gdy stopy procentowe powędrują w dół.

Po drugie, zawsze należy zwracać uwagę na kapitalizację odsetek. To doliczanie wypracowanych odsetek do kapitału, który wpłaciliśmy na lokatę. Im częściej się to dzieje, tym większy zysk osiągamy z ulokowanych środków.

Wsparcie państwa z programu MdM można sensownie wykorzystać, tak by pracowało ono także na nasz przyszły zysk. Lokaty to nie jedyny sposób pomnożenia pieniędzy. Znając się na finansach, można oczywiście skorzystać z usług np. funduszu inwestycyjnego, dającego, przy zwiększonym ryzyku, także większy zysk. Jeśli jednak część pieniędzy stracimy na bardziej ryzykownych produktach, lokaty wypracują nam pewny zysk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *