Skorzystaj z rządowego programu Mieszkanie Plus

Programy rządowe zakładające pomoc państwa w ustabilizowaniu sytuacji mieszkaniowej jego obywateli zwykle cieszą się dużym zainteresowaniem. Po wygaszeniu programów “Rodzina na swoim” i “Mieszkanie dla młodych” wszyscy z zaciekawieniem czekali na propozycję nowego rządu w kwestii wsparcia osób marzących o własnym “M”. W związku z powyższym już w 2016 roku ówczesna premier Beata Szydło ogłosiła szczegóły programu “Mieszkanie Plus”. Dziś już wiemy, że zakładany plan realizacji projektu nie do końca sprostał oczekiwaniom zarówno jego twórców, jak i odbiorców. Pomimo tego, nadal warto zainteresować się uczestnictwem w programie, gdyż może się okazać, że spełniając określone w ustawie warunki w znaczny sposób odciążymy swój domowy budżet, a być może nawet zbliżymy się do spełnienia marzeń o własnym mieszkaniu. Poniżej przedstawiamy podstawowe założenia Mieszkania Plus.

Trzy filary programu Mieszkanie Plus

Celem usystematyzowania założeń nowego programu wspierającego politykę mieszkaniową, ustawodawca podzielił je na trzy filary:

Pierwszym założeniem miało być utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego dysponującego gruntami Skarbu Państwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu planowano budowę tanich mieszkań na tych terenach, co zaowocowałoby niższymi kosztami inwestycji i niewielkimi czynszami najmu takich lokali. Szacowano wówczas, że cena za wynajem 1 mkw oscylowałaby w granicach 10-20 zł. W przypadku wybrania przez najemcę możliwości dojścia do własności mieszkania, wartości te należałoby powiększyć o 20%. Dziś wiemy już, że te kwoty okazały się kilkukrotnie wyższe. Już pierwszy filar pokazuje, że “Mieszkanie Plus” to program nastawiony na wspieranie strategii wynajmu mieszkań z opcją dojścia do ich własności, a nie tak jak było w przypadku poprzednich projektów, na dofinansowaniu zakupu własnego lokalu. “Mieszkanie Plus” ma być programem powszechnym i dostępnym dla każdego polskiego obywatela z zachowaniem zasady pierwszeństwa dla rodzin wielodzietnych oraz z osoby z najniższymi dochodami.

Drugim filarem nowego rządowego programu ma być wsparcie dla budownictwa społecznego. Bynajmniej nie chodzi tu o zwiększenie liczby lokali socjalnych o niskim standardzie, ale o inwestowanie w budowę mieszkań komunalnych. Zapowiedziano, że samorządy będą mogły liczyć na dofinansowania w pokrywające 35 – 55% kosztów budowy. Dodatkowo Bank Gospodarstwa Krajowego ma udzielać gminom i spółkom gminnym kredytów na preferencyjnych warunkach na sfinansowanie inwestycji w społeczne budownictwo czynszowe.

Trzeci filar to wsparcie postaw, których w naszym społeczeństwie ze świecą szukać. Chodzi mianowicie o oszczędzanie na cele mieszkaniowe. Trzeba oczywiście zaznaczyć, że Polacy nie zawsze nie chcą oszczędzać, ale najczęściej nie mają po prostu zasobów, aby to robić. Rząd zaproponował utworzenie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, na które będą wpłacane środki, które beneficjenci mogliby wykorzystać na dowolne cele mieszkaniowe. Mógłby być to remont, zakup własnego lokalu, budowa domu. Za sumienność w oszczędzaniu można będzie liczyć na premię, którą również należy spożytkować w podobny sposób, co zgromadzone na koncie środki.

Jak widać, założenia programu “Mieszkanie Plus” zostały przygotowane tak, aby wspierać polskich obywateli w wynajmie mieszkań z opcjonalnym dojściem do ich własności. Jeżeli właśnie taki sposób na spełnienie marzeń o własnym “M” nam odpowiada, to warto sprawdzić czy spełniamy wymagania i zawnioskować o udział w programie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *