Kredyt hipoteczny z MdM – zmiany w prawie w 2017 roku

W 2017 roku wejdzie w życie nowa ustawa kredytowa, zakłada ona nieco inne działanie rynku kredytowego. Dodatkowo weszła w życie najostrzejsza wersja rekomendacji S. Co to oznacza dla kredytobiorcy w programie MdM?

Kredyt hipoteczny zdrożeje w 2017 roku

Jak podaje serwis Hipoteki.net, od 2017 roku powinniśmy spodziewać się podwyżek w sektorze pożyczek bankowych. Dotyczy to zwłaszcza kredytów hipotecznych. Kończy się powoli boom budowlany, a w następnych latach ilość udzielonych kredytów będzie znacznie mniejsza, niż do tej pory. Poza tym – dla banku udzielanie pożyczek stało się bardziej kłopotliwe, niż wcześniej. Muszą zachować równowagę kapitałową pomiędzy aktywami a pasywami, a kredyty długoterminowe mocno wpływają na jej obniżenie. Niektóre banki ostatnio wstrzymały niemal proces udzielania nowych kredytów, by poprawić statystyki.

Dodatkowo, pojawiła się w życie weszła najnowsza wersja rekomendacji S, zalecająca, by LTV kredytu hipotecznego wynosiło 80% wartości mieszkania. Nie oznacza to automatycznie, że wkład własny musi wynosić 20%, ale banki tak to interpretują. Oczywiście, na rynku dostępnych jest sporo kredytów z 10% wkładu własnego. Jednak ubezpieczenie niskiego wkładu i dodatkowe koszty, jakie należy przy nich ponieść, sprawiają, że nie są atrakcyjne finansowo. Polecić je można jedynie osobom, które naprawdę potrzebują własnego kąta, a nie mają oszczędności lub w przypadku naprawdę atrakcyjnej ceny nieruchomości.

Podrożeją też nieruchomości?

Wręcz przeciwnie – wygląda na to, że rok 2017 jest całkiem dobrym terminem na zakup własnego lokum. Ceny mieszkań w wielu nieruchomościach zaczęły spadać – wśród liderów jest Łódź, ale spadek można zarejestrować także w Warszawie czy Krakowie. Przez najbliższe lata nieruchomości powinny tanieć, a nie drożeć. Powodów jest kilka: nasycenie rynku, pokolenie z niżu demograficznego, które wchodzi na rynek pracy, powoli budząca się inflacja oraz inspiracje obecnego rządu, by wspierać raczej tani najem, niż kupno mieszkań.

A co z pośrednikami

Dość sporym echem odbił się także projekt ustawy o kredycie hipotecznym. Wprowadza się go w ramach ujednolicania z prawem unijnym. Pojawił się w nim jednak dość kontrowersyjny zapis o zakazie wynagradzania pośredników i doradców kredytowych przez banki. Oznacza to koniec istnienia wielu firm doradczych, jak Expander, DK Notus czy Home Broker. Pracę stracić może nawet 15 tysięcy osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *