Kredyt hipoteczny z MdM – zmiany w prawie w 2017 roku

W 2017 roku wejdzie w życie nowa ustawa kredytowa, zakłada ona nieco inne działanie rynku kredytowego. Dodatkowo weszła w życie najostrzejsza wersja rekomendacji S. Co to oznacza dla kredytobiorcy w programie MdM?

Kredyt hipoteczny zdrożeje w 2017 roku

Jak podaje serwis Hipoteki.net, od 2017 roku powinniśmy spodziewać się podwyżek w sektorze pożyczek bankowych. Dotyczy to zwłaszcza kredytów hipotecznych. Kończy się powoli boom budowlany, a w następnych latach ilość udzielonych kredytów będzie znacznie mniejsza, niż do tej pory. Poza tym – dla banku udzielanie pożyczek stało się bardziej kłopotliwe, niż wcześniej. Muszą zachować równowagę kapitałową pomiędzy aktywami a pasywami, a kredyty długoterminowe mocno wpływają na jej obniżenie. Niektóre banki ostatnio wstrzymały niemal proces udzielania nowych kredytów, by poprawić statystyki.

Dodatkowo, pojawiła się w życie weszła najnowsza wersja rekomendacji S, zalecająca, by LTV kredytu hipotecznego wynosiło 80% wartości mieszkania. Nie oznacza to automatycznie, że wkład własny musi wynosić 20%, ale banki tak to interpretują. Oczywiście, na rynku dostępnych jest sporo kredytów z 10% wkładu własnego. Jednak ubezpieczenie niskiego wkładu i dodatkowe koszty, jakie należy przy nich ponieść, sprawiają, że nie są atrakcyjne finansowo. Polecić je można jedynie osobom, które naprawdę potrzebują własnego kąta, a nie mają oszczędności lub w przypadku naprawdę atrakcyjnej ceny nieruchomości.

Podrożeją też nieruchomości?

Wręcz przeciwnie – wygląda na to, że rok 2017 jest całkiem dobrym terminem na zakup własnego lokum. Ceny mieszkań w wielu nieruchomościach zaczęły spadać – wśród liderów jest Łódź, ale spadek można zarejestrować także w Warszawie czy Krakowie. Przez najbliższe lata nieruchomości powinny tanieć, a nie drożeć. Powodów jest kilka: nasycenie rynku, pokolenie z niżu demograficznego, które wchodzi na rynek pracy, powoli budząca się inflacja oraz inspiracje obecnego rządu, by wspierać raczej tani najem, niż kupno mieszkań.

A co z pośrednikami

Dość sporym echem odbił się także projekt ustawy o kredycie hipotecznym. Wprowadza się go w ramach ujednolicania z prawem unijnym. Pojawił się w nim jednak dość kontrowersyjny zapis o zakazie wynagradzania pośredników i doradców kredytowych przez banki. Oznacza to koniec istnienia wielu firm doradczych, jak Expander, DK Notus czy Home Broker. Pracę stracić może nawet 15 tysięcy osób.

Autor: Anna

Ekspert z zakresu MdM. Od kilku lat zajmuje się doradztwem w zakresie nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *