Koniec MdM na 2017 rok, ale dalej jest na 2018

Lada chwila Bank Gospodarki Krajowej ogłosi koniec naboru na środki z MdM na rok 2017. Dla wielu osób, które nie zdążyły z wnioskiem, oznacza to brak dopłaty do kredytu hipotecznego. Co robić w takiej sytuacji?

MdM 2018 nadal w grze

Przede wszystkim, jeśli znaleźliśmy odpowiednie mieszkanie – warto porozmawiać ze sprzedającym, czy zgodzi się na część transzy poczekać do stycznia 2018. Jeszcze prostsza sytuacja jest, gdy mamy odpowiednie środki – wtedy możemy po prostu wpłacić wkład własny, a za rok otrzymamy zwrot z BGK na konto obsługującego kredyt hipoteczny, które nadpłaci nam odpowiednio kredyt MdM.
Procedura składania wniosku o kredyt została przystępnie opisana tutaj: https://mdmprogram.com/aktualnosci/jak-uzyskac-doplate-mdm-procedura-w-pigulce/ – na 2018 wygląda ona dokładnie tak samo.

Jakie wymogi musi spełnić mieszkanie w 2018?

Ponieważ ostatnia pula będzie wypłacana w 2018 roku, a program jest wygaszany bez kontynuacji, nie musimy się spodziewać żadnej nowelizacji ustawy o Mieszkaniu dla Młodych. Miejsce tego programu zajmie Mieszkanie Plus, które opiszemy szerzej w innym wpisie.
Mieszkanie kupowane w ramach Mieszkania dla Młodych tak naprawdę ma szerokie znaczenie. Może to być zarówno dom jednorodzinny, szeregowy, jak i mieszkanie w bloku lub kamienicy. Bardzo ważne są następujące parametry:

  • wielkość. Dom nie może mieć więcej niż 100 metrów, a mieszkanie więcej niż 75metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Nie zaliczają się tu: piwnice, kotłownie, balkony itp.
  • limit cenowy. Mieszkanie musi spełniać warunki cenowe. Ogłaszane są one co kwartał przez BGK, aktualne limity można znaleźć tu: http://www.mieszkaniedm.pl/aktualne-limity/.

Ile pieniędzy jest w puli na 2018 rok?

Łącznie pula wynosiła ok. 740 milionów złotych. Część już została zaklepana. Do rozdysponowania jeszcze w tym roku zostało ok. 230 milionów. Druga połowa, nienaruszona, poczeka do stycznia 2018, kiedy to poprowadzony zostanie ostatni nabór. Prawdopodobnie będzie on miał tempo podobne do aktualnego, więc środki pewnie znikną w ciągu 3 tygodni, zwłaszcza, że to będziemy powtarzać jeszcze nie raz- to ostatni nabór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *