Jak wybrać najlepszą lokalizację mieszkania?

wpływ miejsca na komfort życia przyszłych mieszkańcówKupno mieszkania jest dość stresującym zajęciem. Oprócz kosztów, jakie spowoduje jego kupno i przyszła eksploatacja, nie wolno zapominać o dobrej lokalizacji. Zły wybór nie dość, że podniesie koszty życia, to może sprawić, że w danym miejscu będziemy się po prostu źle czuli.

Bezpieczeństwo lokalizacji mieszkania

Tak może być gdy wybierzemy okolicę, w której znajdziemy mieszkania, których niskie ceny są spowodowane nienajlepszą reputacją danej dzielnicy. Nie należy oczywiście kierować się pierwszą zasłyszaną opinią, lecz samodzielnie zgłębić temat. Internet na pewno nam w tym pomoże, choć spacer w rejonie naszego potencjalnego mieszkania także może dać sporo pożytecznych wniosków na temat bezpieczeństwa danego miejsca. Tym bardziej, jeśli szukamy mieszkania nie tylko dla siebie, ale i dla dzieci.

Cisza i spokój w okolicy nieruchomości

Innym ważnym aspektem są, tak zachwalane przez deweloperów komfort życia. Nie zawsze budynki budowane są w pewnym odosobnieniu, więc może się zdarzyć, że sąsiedztwo, te bliższe i nieco dalsze, będzie dość głośne. Dlatego nasza wizyta w nabywanym mieszkaniu powinna się odbyć raczej w późnych godzinach popołudniowych, kiedy większość ludzi znajduje się w swoich mieszkaniach (a dzieci często na podwórkach) i najłatwiej będzie nam wysondować tę kwestię.

Trzeba tutaj dodać, że przed odwiedzinami w danym miejscu na internetowej mapie sprawdzimy, czy w okolicy znajduje się jakiś klub czy szkoła, zapewne dość mocno zakłócające ciszę. Nie zawsze jednak wierzmy mapie, bo jej zielone fragmenty niekoniecznie oznaczać mogą łąki lub park. Być może będzie to teren pod inwestycję, która oddali marzenia o błogiej ciszy.

Komunikacja z centrum

Gdy wydaje się nam, że dzięki samochodowi jesteśmy uniezależnieni od peryferyjnego położenia mieszkania, możemy się zwyczajnie pomylić. Nie chodzi tutaj tylko o imprezy, z których nie będziemy mogli wracać własnym autem. Położenie z dala od centrum daje w większości przypadków dużo spokoju, jednak stwarza też pewne ograniczenia. Będą to rzadsze spotkania z przyjaciółmi czy mniej liczne spontaniczne wypady na miasto.

Jeśli powyższa kwestia nie będzie dla określonej osoby problemem, to i tak przyszły właściciel mieszkania powinien wysondować liczbę miejsc parkingowych. Pomoże to uniknąć konfliktów o miejsce parkingowe, których efektem mogą być wielominutowe spacery do oddalonego od naszego lokum miejsca.
By było, gdzie… wyjść
Dobrze też, żeby różnego rodzaju punkty usługowe, jak drogeria, sklep spożywczy czy market, ale i kino, klub, kawiarnia w rozsądnej liczbie znajdowały się w bliskiej, lecz może niekoniecznie najbliższej, lokalizacji naszych czterech kątów. Idealna lokalizacja to nie tylko ładny widok przez okno, ale i możliwości, które w pełni ujawniają się po zamieszkaniu w pewnym miejscu. Bezpiecznie jednak dać sprawdzić dokładnie rozważaną lokalizację. W jej wyborze ważną na koniec naszych poszukiwań będzie bowiem harmonia pomiędzy możliwościami czekającymi w danym miejscu a ceną, jaką trzeba zapłacić za dostęp do nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *