Jak kupić mieszkanie z MdM od dewelopera?

praca przy mdmProcedura zakupu mieszkania od dewelopera z MdM nie jet wcale aż tak skomplikowana, a parę poniższych wskazówek z pewnością rozwieje nasze wątpliwości.

Po pierwsze, przed podjęciem jakichkolwiek działań powinniśmy sprawdzić naszą zdolność kredytową za pomocą aplikacji, jak test zdolności kredytowej Hipoteki.net. Przekonanie się, czy w ogóle otrzymamy kredyt hipoteczny i na jaką kwotę, oszczędzi nam niepotrzebnego późniejszego rozczarowania. Pozwoli również na ocenę, czy dana nieruchomość jest w zasięgu naszego portfela. Następnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy spełniamy warunki określone w rządowym programie MdM.

Ważne są m.in. wiek ubiegającego się o dofinansowanie lub w przypadku małżeństw młodszego współmałżonka (nie dotyczy to osób lub małżeństw z co najmniej trójką dzieci) oraz fakt, czy jest to nasza pierwsza nieruchomość.

Po sprawdzeniu wytycznych ustawy, musimy zwrócić uwagę, czy mieszkanie, które chcemy zakupić także mieści się w zawartych w niej normach. Szczególnie istotna tutaj jest jego wielkość oraz cena odtworzeniowa jednego metra kwadratowego. Jeżeli znajdziemy już odpowiednie lokum, mieszczące się w wymogach, możemy przystąpić do podjęcia kolejnych kroków.

MdM a kredyt na mieszkanie

Przy kupnie mieszkania od dewelopera powinniśmy podpisać umowę przedwstępną lub chociażby umowę rezerwacyjną (nawet, gdy mamy pewność, co do danego dewelopera i wiemy, że mieszkanie będzie na nas czekało). Bank z pewnością będzie od nas jej wymagał. Co do pozostałych dokumentów potrzebnych do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, to różnią się one w poszczególnych instytucjach finansowych.

Bank może wymagać m.in. dokumentów potwierdzających nasze dochody oraz ich źródła, akt zawarcia małżeństwa, dokumenty dotyczące danej nieruchomości. Najlepiej poprosić o ich wykaz w oddziale.

Należy przy tym pamiętać, że na uzyskanie niektórych będziemy musieli poczekać, a inne mogą być ważne np. miesiąc od wystawienia. W programie MdM bierze udział 14 banków. Ich pełny wykaz można znaleźć na stronie BGK. W jednym z nich należy złożyć wniosek o kredyt z MdM. Im szybciej go złożymy, tym większą mamy pewność, że uda nam się skorzystać z dopłaty.

Program cieszy się ogromną popularnością, gdyż można w nim uzyskać nawet do 30% dopłaty, a to przy zakupie nieruchomości niemała oszczędność, rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warunki kredytów hipotecznych różnią się w poszczególnych bankach, dlatego warto przyjrzeć im się dokładniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *