IKM zastąpi Mieszkanie dla Młodych

Początek funkcjonowania Mieszkania dla Młodych to rok 2014. W pierwszym okresie nie cieszył się on zbyt dużą popularnością. Dopiero zwiększenie zakresu dopłat na rynek wtórny we wrześniu 2015 roku doprowadziło do ogromnego zainteresowania programem. W tej chwili pieniądze przeznaczone na dofinansowanie zakupu nieruchomości rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Według prognoz do końca kwietnia rozdysponowane zostaną pozostałe środki. Następne wnioski będzie można składać dopiero w styczniu 2018 roku. Zgodnie z ustawą MdM wygaśnie z końcem przyszłego roku.

MdM, czy to koniec rządowego wsparcia?

Program MdM mimo, iż pomógł wielu Polakom w kupnie nieruchomości, jest tylko kroplą w morzu potrzeb polskiego rynku mieszkaniowego. Według szacunkowych danych w naszym kraju brakuje ponad 3 mln mieszkań. Przeciętny Polak ma dla siebie średnio 27 mkw, podczas gdy obywatel Unii Europejskiej 40. Rząd pragnie zniwelować te różnice poprzez realizację kolejnych założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego sztandarem jest Mieszkanie Plus. Czy wśród nich znajdziemy następce Mieszkania dla Młodych? Po zakończeniu MdM rząd ma zamiar przeznaczyć pieniądze z budżetu na Indywidualne Konta Mieszkaniowe.

Czym jest Indywidualne Konto Mieszkaniowe?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe są jednym z trzech filarów Mieszkania Plus. Projekt ustawy IKM trafi pod obrady w połowie tego roku, jednak już w tej chwili znane są wstępne założenia. Dla osób zainteresowanych aktualnymi doniesieniami odnośnie programu pomocna może okazać się strona http://ikm.org.pl/. Program ma być silnym wsparciem dla osób gotowych oszczędzać na cele mieszkaniowe. Specjalne konta będzie można zakładać w bankach lub SKOK-ach. Mają one być oprocentowane przez instytucje finansowe, co jest jedną z kilku korzyści.

Szczególnie premiowane będą systematyczne wpłaty nawet niewielkich kwot. Najkrótszy okres oszczędzania to 5 lat, wcześniejsza wypłata środków spowoduje utratę naliczonych odsetek. Nie będzie wskazań odnośnie najniższej kwoty, jaką można oszczędzać.

Środki zgromadzone w ramach IKM zwolnione będą z 19% podatku od zysków kapitałowych (tak zwanego podatku Belki). Tutaj z kolei można się spodziewać maksymalnej kwoty, do której ta ulga będzie przysługiwała.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe- kto będzie mógł z nich skorzystać?

Nie ma przewidzianych żadnych kryteriów, które miałyby wyznaczać możliwość wzięcia udziału w programie. IKM ma być powszechnie dostępny dla wszystkich obywateli bez względu na dochód. Do rządowych dopłat będą najprawdopodobniej uprawnione rodziny z dziećmi, osoby młode, kupujące pierwszą nieruchomość lub znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

Na co można przeznaczyć środki zgromadzone w ramach Indywidualnego Konta Mieszkaniowego?

Pieniądze zaoszczędzone z IKM można będzie wykorzystać na kupno działki budowlanej, mieszkania bądź domu, wykup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej, wkład własny w TBS, budowę domu lub wkład własny przy kredycie hipotecznym. Rozważana jest także możliwość wykorzystania zgromadzonej kwoty na remont bądź wykończenie domu. Nie wiadomo jednak
do jakiej wysokości środków będzie to możliwe i na jakich zasadach.

Jaka pula środków zostanie przeznaczona na IKM?

Wysokość środków przeznaczonych na realizację programu będzie systematycznie rosła z roku na rok o kolejne 200 mln zł. W sumie razem ze środkami przeznaczonymi na rok 2023 pula dopłat wyniesie 3 mld zł. Na rok 2019 przewidziano 200 mln zł, na 2020- 400 mln zł, na 2021- 600 mln zł, na 2022- 800 mln zł, by w roku 2023 osiągnąć 1 mld zł.

Założenia wyglądają obiecująco. Czy IKM powtórzy sukces Mieszkania dla Młodych? Jego niewątpliwym atutem z pewnością będzie ogólna dostępność oraz szeroka możliwość wykorzystania środków. Warto śledzić na bieżąco najnowsze doniesienia, dzięki temu możemy stać się jednymi z pierwszych beneficjentów. Konta mają posiadać różne oprocentowania w zależności od instytucji finansowej, w której zostaną założone. Porównanie ofert może znacznie zwiększyć zysk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *