Bierzesz kredyt z MdM- zwróć uwagę na ubezpieczenia

srodki przeznaczone na mdmProgram Mieszkanie dla Młodych cieszy się ogromną popularnością. Pula przeznaczona na dopłaty z każdym rokiem znika coraz szybciej. Nic dziwnego, skoro można zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. O ile sam program ma zdefiniowane procentowo wysokości dopłat, o tyle kredyty hipoteczne w poszczególnych bankach są różne.

Nie chodzi tutaj tylko o wysokość marży czy prowizji, ale także produkty dodatkowe jak ubezpieczenie kredytu, które potrafi znacząco wpłynąć na wysokość miesięcznych rat, a tym samym całkowity koszt zaciąganego zobowiązania. Nie dajmy się więc zwieść i sprawdźmy cenę oraz zakres ochrony jaką zostaniemy objęci.

Ubezpieczenie kredytu- prawa klienta

Ubezpieczenie kredytu dla banku jest zabezpieczeniem przed naszą niewypłacalnością, dla nas z kolei szansą na poradzenie sobie ze skutkami finansowymi nieprzewidzianych zdarzeń. Każdy powinien być świadomy, iż żadna instytucja finansowa nie ma prawa zmusić nas do zawarcia umowy ubezpieczenia kredytu w swojej placówce. Klient jest w tym wypadku chroniony przepisami prawa i ma pełną swobodę wyboru ubezpieczyciela. Nie zmienia to jednak faktu, iż bank zatwierdzi ubezpieczenie jedynie, jeżeli będzie spełniało nałożone przez niego wymogi dotyczące zakresu oraz wysokości ubezpieczenia. Część instytucji finansowych posiada także listę akceptowanych przez siebie zakładów ubezpieczeń. Pamiętajmy, że niektóre ubezpieczenia są obligatoryjne i bez nich nie dostaniemy kredytu. Z jakimi więc zabezpieczeniami spotkamy się przy zaciąganiu kredytu hipotecznego i jak wybrać najlepsze z nich? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w poniższym artykule. Dla osób zainteresowanych ubezpieczeniami kredytów polecamy stronę http://ubezpieczeniekredytowe.pl/, która omawia najważniejsze zagadnienia i pokazuje jak zawrzeć ubezpieczenie gwarantujące dobrą ochronę.

Jak nie wpaść w pułapkę- ubezpieczenie nieruchomości

Umowy ubezpieczenia zawierane w oddziałach banków nastawione są przeważnie na ochronę głównie jego interesów. Przykładem może być tutaj ubezpieczenie nieruchomości, które będzie chroniło jedynie mury nie zaś np. wyposażenie mieszkania. Jeżeli chcemy lepszego zabezpieczenia powinniśmy spytać w banku o pakiet rozszerzony lub znaleźć zakład ubezpieczeń z dogodną ofertą. Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych w pakiecie podstawowym to koszt około 0,08% wartości nieruchomości rocznie.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego dotyczy tylko osób, które nie posiadają wystarczających środków przy zaciąganiu kredytu. Składka naliczana jest na 3 lata z góry, a jej wysokość to około 3% kwoty brakującego wkładu własnego. Po tym czasie, jeżeli wpłacone kwoty będą nadal za niskie do jego pokrycia, bank po raz kolejny przeliczy wysokość ubezpieczenia od nowej brakującej wartości. Czasami lepiej uzbierać brakującą kwotę, niż ubezpieczać się w ten sposób, gdyż jego koszty mogą znacznie przekroczyć brakującą sumę wkładu własnego.

Ubezpieczenie pomostowe

Do ubezpieczeń obligatoryjnych z pewnością zaliczymy także ubezpieczenie pomostowe, które opłacane jest do chwili uzyskania przez bank wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej. Może trwać od kilku tygodni do paru miesięcy. Jego koszt jest dość wysoki, jednak nieunikniony.

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie przeważnie jest obligatoryjne w przypadku, gdy kredytobiorca w chwili spłacania zobowiązania przekroczy 70 lat. W przypadku jego śmierci ubezpieczyciel zobowiązuje się do spłaty zadłużenia. Jest to także typ produktu, który zabezpiecza spadkobierców przed spłacaniem zadłużenia zmarłego. Opłacając je chronimy swoich najbliższych. Jego koszt nie jest niski i wynosi kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Gdy suma ubezpieczenia będzie wyższa od kwoty kredytu, nadwyżkę otrzymają osoby uposażone.

Wybór dodatkowego ubezpieczenia kredytu

Oczywiście w niektórych przypadkach ilość wymaganych ubezpieczeń jest większa. Możemy również ubezpieczyć się sami np. od utraty pracy czy nieszczęśliwych wypadków. Dobrze dobrane ubezpieczenie chroni i pomaga w trudnych losowych sytuacjach. Zawsze czytajmy ogólne warunki ubezpieczenia oraz przemyślmy, czy rzeczywiście ten konkretny produkt jest nam potrzebny.

Uważajmy na wyłączenia (sytuacje w których ubezpieczyciel nie zapłaci), szczególnie dużo takich zapisów zawiera przeważnie ubezpieczenie od utraty pracy. Jeżeli nie odpowiada nam ubezpieczenie proponowane w banku, szukajmy gdzie indziej. Zaciągając kredyt hipoteczny warto zastanowić się czy oprócz wymaganych przez bank zabezpieczeń nie przyda nam się jakieś dodatkowe lub bardziej rozszerzone. Każdy z nas może mniej więcej ocenić własną sytuację i rozważyć najbardziej prawdopodobne zdarzenia. Czasami warto wydać trochę więcej, niż płacić za coś co w gruncie rzeczy przed niczym nie chroni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *